Deterjan Yapımı;

  • Öncelikle her şeyimiz parfümlü koksun diye düşünmeyeceğiz. Örneğin cam sil yerine sirkeli su muhteşem bir fikir. Bunu tavsiye eden kardeşimizin tavsiyesine ben de uydum ve gerçekten ayna ve camlar çok güzel parlıyor.
  • Çamaşır deterjanını mümkün olduğunca az kullanalım. Çamaşırlarımız yıkandıktan sonra ekstra bir durulama daha yapalım ki deterjandan iyice arınsın. Yumuşatıcı kesinlikle kullanmayalım. Çünkü yumuşatıcı son durulama suyuyla beraber alınıyor ve çamaşırların üzerinde kalıyor. Ağır kimyasallar içeren kireç çözücü yerine limon tuzu kullanalım.
  • Dişlerimizi sadece balla, arada bir de karbonat ve tuzla fırçalayabiliriz. Ama en iyisi misvak kullanmak. Diğer diş macunları sadece deterjan ve şekerden oluşuyormuş. Aman uzak duralım.
  • Şu çamaşır suyu aşkımızdan da biraz olsun vazgeçelim artık. Çamaşır suyunu solumanın, astıma, alerjik rahatsızlıklara sebep olduğunu, ciğerlere zarar verdiğini unutmayalım.

Çok uzattım ama şu da var; Doğal diye bildiğimiz pek çok şey de sandığımız kadar doğal ve saf değil. Örneğin sirke çok faydalı, bakteri öldürüyor ama kardeşim bu sirkelerde eski sirkelerden değil ki? Eskiden sirkeler 2 ay durdu mu; içinde bir parmak sirke anası oluşurdu. Şimdi yıllarca dursa imkansız böyle bir tabaka oluşmuyor.

Çeşmeden su içsek epey fazla klor yutmak zorundayız, damacana suları alsak, damacanalar zararlı…Balıklarda ağır metaller var. Yumurtada antibiyotik, tavuklarda fazlaca östrojen var. Etlere su basılmış, kıymaya kan konulmuş. Kuzu diye hınzır eti yedirmişler millete… Hava zehirli, su zehirli, toprak zehirli…