Yüzey Temizleyici;

Ev temizliğinin olmazsa olmaz adımlarından biri yüzey temizliği. Mis gibi kokan bir eve sahip olmak ise tozlardan ve kirlerden arınmış yüzeylerle mümkün. Temizliğin evimizde yarattığı huzuru ne yazık ki başka hiçbir şeyde bulamıyoruz. Yeni serdiğiniz tertemiz çarşaflarda uyuduğunuz ilk geceyi düşünün, hak vereceksiniz!

Evimizin hem mis gibi kokmasını hem de tüm bakterilerden arınmasını istediğimizde elimiz direk kimyasal temizlik ürünlerine gidiyor. Yüksek oranda kimyasal madde içeren bu temizleyicilerin alerjik reaksiyonlara, kronik solunum yolu hastalıklarına sebep olması kaçınılmaz. Özellikle bebekli bir evde yaşıyorsanız bu duruma daha da fazla dikkat etmelisiniz.

Şimdi size bu sorunu ortadan kaldırmak için evde kendi yüzey temizleyicinizi yapabileceğiniz birkaç tarif vereceğiz. Tamamen doğal ve ulaşılabilir malzemelerle yapabileceğiniz bu yüzey temizleyicilerle hem sağlığınızı hem de doğayı korumak için bir adım atabilirsiniz.

Ev yapımı çok amaçlı yüzey temizleyici

Malzemeler:

Yarım litre su

Yarım litre sirke

20 damla limon yağı

20 damla çay ağacı yağı

Tek yapmanız gereken tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırmak ve bir şişeye doldurmak. Temizlik suyunuza bu karışımdan ekleyerek sirkenin mikroplar üzerindeki gücünü keşfedebilir, doğal yağlarla evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Ev yapımı ahşap yüzey temizleyici

Malzemeler:

2 su bardağı sirke

1 su bardağı sıcak su

1 yemek kaşığı rendelenmiş doğal zeytinyağlı sabun

Birkaç damla biberiye yağı

Rendelenmiş sabunu sıcak suda eritin ve köpürtün. Daha sonra diğer malzemeleri ekleyerek karıştırın ve ahşap yüzeylerinizi bu karışımla temizleyin. Ahşap yüzeylerinizin ilk günkü gibi parlayacağından ve asla deforme olmayacağından emin olabilirsiniz.

Mutfaklar için ev yapımı yüzey temizleyici

Malzemeler:

1 çay kaşığı karbonat

Yarım çay kaşığı sıvı zeytinyağı sabunu

2 yemek kaşığı beyaz sirke

Ilık su

Sprey şişesi

Su dışındaki tüm malzemeleri bir sprey şişesine doldurun, ağzını kapatıp iyice çalkalayın. Daha sonra üzerine sprey şişesinin alabileceği kadar ılık su doldurup tekrar çalkalayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ev yapımı mutfak temizleyiciniz hazır! Mutfağınızda hoş bir koku kalsın istiyorsanız şişenin içine 10 damla portakal yağı ya da lavanta yağı damlatabilirsiniz.